När det är dags att inaktivera en bok på grund av att distributionsrättigheterna har löpt ut kan detta göras genom att skicka en uppdaterad leverans som innehåller lämplig ONIX-information om borttagning (till exempel genom att justera värdet för ProductAvailability).
Om du levererar innehåll via Publisher Portal kan du istället uppdatera bokens status direkt i portalen på samma boksida där titeln ursprungligen lades till.
Observera att en 'Grace Period' gäller efter inaktivering. Det innebär att användare som redan har börjat läsa eller lyssna på boken får ytterligare tid på sig att avsluta den. Längden på denna period definieras i avtalet och är vanligtvis 30 dagar.
I vissa fall kan det hända att en titel måste tas bort manuellt av Nextorys innehållsteam. Detta gäller om du vanligtvis lägger upp innehåll via Publisher Portal, men vissa titlar har lagts till på andra sätt.
Observera att ändringarna inte träder i kraft omedelbart. Det kan ta flera timmar innan en bok är helt inaktiverad efter att en borttagning har skickats in.